YEDEK PARÇA MERKEZİ
BLOG
Yayın Tarihi : 26.03.2019 10:33 | Güncellenme Tarihi : 10.04.2019 15:29 | YARARLI BİLGİLER
Sürücülerin Mutlaka Bilmesi Gereken Altın Kurallar
  •  Kasislere asla frene basarak girmeyin. Kasise yaklaşırken frene basın ve kasise geldiğinizde ayağınızı frenden çekin ve gaza da basmadan kasisten geçin. Eğer kasise frenle girerseniz lastiğiniz kasisi dönerek geçemez ve alt takımlara büyük zarar verirsiniz.​

 

 

  • Aracınızın emniyeti için aracınız park ettiğinizde hem el freninizi çekin hem de aracınızı viteste bırakın. Aracınızı park ettiğinizde ilk önce vitesi boşa alın ve el freninizi çekin. Daha sonra aracınızı vitese takın. Önce vitese takar daha sonra el freninizi çekerseniz aracınızın bütün yükü el freni yerine şanzıman dişlilerine biner. Buda şanzıman dişlilerinize zarar verir.
  • Mümkün olduğunca yarı (kavrama)debriyaj konumunda aracınızı kullanmayın. Bu sürüş baskı balatalarınızın birbirine sürtünmesine ve ömürlerinin kısalmasına neden olur. Özellikle ışıklarda ve yokuşlarda duraksadığımızda aracı arkaya kaçırmamak için yarı kavrama yaparak aracı dengede tutmaya çalışmak baskı balataya çok zarar verir. Bunun yerine el freni çekilerek duraksamalı ve sonra harekete geçilmelidir.
  • Yokuş aşağı inerken aracınızı asla boşa almayın. Enjeksiyonlu araçlarda aracınız vitesteyken gaza basmazsanız aracınız yakıt yakmaz. Eğer yokuşu aracınızı boşa alarak inerseniz rölanti konumundaki kadar yakıt tüketir. Yokuş aşağı inerken aracınız viteste ve gaza basmadan inerseniz aracınız yakıt tüketmeyecektir. Yokuş aşağı inerken aracınızı boşa alırsanız aracınız kontrolsüz hızlanacak ve sürekli frene basmak zorunda kalacaksınız. Bu durumda fren balatalarınızda aşınacaktır. Yokuş aşağı inerken aracınız viteste,motor frenini kullanarak ve gaza basmadan inerseniz hem tasarruf etmiş olursunuz hem de yokuşu güvenli inersiniz.

 

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et