YEDEK PARÇA MERKEZİ
BLOG
Yayın Tarihi : 28.03.2019 10:34 | Güncellenme Tarihi : 29.03.2019 18:11 | YARARLI BİLGİLER
OTOMATİK VİTES NASIL KULLANILIR, NELERE DİKKAT EDİLİR?

Öncelikle aracımız ile sert kalkış yapmamaya özen göstermeliyiz. Eğer uzun süre sert kalkış yaparak kullanırsak hem yakıt sarfiyatımız artar hem de kısa sürede şanzıman arızası ile karşılaşabiliriz. Ancak sert kalkış yapmayalım derken aracı 1.viteste uzun süre tutmak da iyi değildir. En iyisi en kısa sürede 2.vitese geçmemizi sağlayacak ama aracı da yormayacak bir düzeye kendimizi alıştırmamız olacaktır.

Yokuş aşağı inerken eğer varsa L, 1, 2 modlarını kullanabiliriz. Bu modlar motor devrini mümkün olduğunca yükseltmeyerek aracın yükünün sadece frenlere binmesini engellerler. Böylece duruş mesafeniz kısalacak, fren balatalarınızın ömrü uzayacaktır.

Kırmızı ışık ya da yoğun trafikte bekleme yaparken aracınızı boşa alırsanız sürekli itmeyi durduracağınız için yakıt tasarrufu sağlar ve yine balatalarınızın ömrünü uzatmış olursunuz.

Otomatik viteste harfler hangi anlama gelir?

Kullanım kolaylığı, sürücü hatalarından kaynaklanan arızaları minimuma indirmesi gibi nedenlerle gün geçtikçe otomatik vites özellikli araçlara ilgi artıyor. Otomatik vites eskiden normal vites kullanamayanların tercih ettiği bir özellik olarak algılanıyordu. Artık bu algı yıkıldı ve birçok kişi fiyatları daha yüksek olsa da otomatik vites araçları tercih etmeye başladı. Peki otomatik vites araçlarda vites kolunun yanında bulunan harfler ne anlama geliyor?

P (Park):Aracınızı kullanmadığınız zaman vites kolunu getirmeniz gereken pozisyon budur. Bu pozisyonda el freni çekilmemiş olsa bile araç sabit durabilir. Ayrıca birçok araçta vites bu pozisyona getirilmeden stop etmiş olsanız bile anahtarı çıkarmanıza izin vermeyecek bir sistem bulunmaktadır.

R (Reverse):Normal vites araçlarda bulunan R harfi ile aynı anlam ve işlevde kullanılır. Aracınızı geri geri kullanmak istediğinizde vites kolunu bu pozisyona getirirsiniz. Bazen park yerinden çıkmak isteyen insanların önlerindeki dükkanlara girmesi ya da ileri gitmek isterken yanlışlıkla geri gitmesi bu harfin fonksiyonuna dikkat edilmemesinden kaynaklanmaktadır.

N (Neutral):Aracınızı çalışır konumda iken boşa almak istediğinizde bu harfi kullanırsınız. Bu sayede yakıt tasarrufu sağlamış olursunuz. Örneğin; kırmızı ışıkta beklerken ya da trafik sıkışıklığı nedeniyle durduğunuz zamanlarda bu harfi kullanabilirsiniz. P harfinin fonksiyonundan farkı eğer frene basmaz ya da el freni kullanmaz iseniz meyilli yollarda aracınızın kayma ihtimalinin olmasıdır.

D (Drive):Aracınızı ileri doğru hareket ettirmek istediğinizde vitesi bu pozisyona getirmeniz gerekir. Ayağınızı frenden çektiğinizde gaz vermesiniz bile düz yollarda aracınız yavaş yavaş hareket etmeye başlayacaktır.

S (Speed)veyaO (Overdrive):Bu iki harf de aynı anlama gelir. Aracınızın daha çabuk hızlanmasını ve devir almasını istediğiniz zaman bu modu kullanabilirsiniz. Halk arasında spor mod olarak bilinen bu modda yakıt sarfiyatınızın maksimuma çıkacağını unutmayınız.

L (Low):Ağır devir anlamına gelir. Bu harfin olduğu araçlarda 1 rakamı bulunmaz. 2 veya 3 olabilir. Bu rakamlar yokuş aşağı giderken aracın motor devrini kısıtlayarak çok hızlanmasını engellemek ya da düz yollarda rakamın belirlediği motor devrinin aşılmasını engellemek amacıyla kullanılır.

Snow:Bazı araçlarda bulunur. Karlı, buzlu, yağmurlu havalarda kayganlaşan zeminde kalkış yaparken kullanılır. Patinaj yapmayı ve kaymayı engeller.

Otomatik vites araçlarda genellikle P, R, N, D harfleri bulunur. Bu harflerin anlamlarını önceki yazımızda ayrıntılı olarak açıklamıştık. Bu yazımızda bazı araçlarda bulunan L, 1, 2, 3 simgelerinin ne anlama geldiğinden bahsedeceğiz.

Aslında bu harfler aracın hızını motor devri ile sınırlama işlevini görürler. Yani yokuş aşağı giderken eğer freni fazla kullanmak istemiyorsak bu özelliği kullanabiliriz. Ya da düz bir yolda giderken aracın otomatik olarak vites değiştirmesini istemiyorsak yine bu harflerin karşılığındaki modlar yardımımıza yetişecektir.

L (Low):Ağır devir demektir. Bu modda araç hep 1. viteste gider. Ne kadar hızlanırsanız hızlanın vitesi değiştirmeyecektir. L ya da 1 aynı işlevi görür ve L olan viteste 1 rakamı bulunmaz.

2:Bu mod vites sınırını 2 olarak belirler. Bu modda da kalkış yapabilirsiniz. 1.viteste kalkar ancak 2.vitesi geçemezsiniz.

3:Bu modun işlevi 2’de açıklandığı gibidir. Vites sınırı 3’tür.

 

Keyifli sürüşler…

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et